Vliv světla na náš spokojený spánek

Vliv světla na náš spokojený spánek

Mnoho z nás spí v místnosti, která je prošpikovaná nějakou formou umělého světla – ať už vychází z televize, změti elektroniky nebo rušivého pouličního osvětlení.

Existuje již řada studií a důkazů, které naznačují, že vystavování se světlu v noci může být škodlivé různými způsoby a mohlo by nás predisponovat k chronickým onemocněním.

Co se tedy děje během spánku, kdy jsme vystaveni mírnému osvětlení?

Vědci pozorovali v rámci studie u jedinců vystavených minimálnímu množství světla během spánku změny kardiovaskulárních funkcí. Ty vedly k přesunu nervového systému do aktivovanějšího a bdělého stavu. Aktivuje se nám část nervového systému, která je zodpovědná za reakci těla na boj nebo útěk. Tato část nervového systému se má ovšem přirozeně během spánku uklidňovat, když tělo přechází do parasympatického stavu, kdy se snižuje srdeční frekvence a dýchání. Je to skoro jako kdyby mozek a srdce věděly, že světla svítí, ačkoli jedinec spí.

Pro to, abychom se dobře vyspali, se musí sejít více skutečností, aby náš autonomní nervový systém byl v rovnováze. A dle studií je i mírné světlo jedním z faktorů, který na nás má během spánku vliv.

Řada architektů používá na okna venkovní žaluzie, které zajistí dokonalé přítmí ve vaší ložnici. Pakliže vaše budova není těmito venkovními systémy opatřena, nevěšte hlavu, disponujeme mnoha interiérovými systémy, které zajistí váš dokonalý spánek.

Lze využít blackoutové rolety, které je možno instalovat jako mechanické, nebo na dálkové ovládání. Naše systémy dálkového ovládání lze instalovat i do prostor bez přívodu elektrické energie. Vše je řízeno dálkovými ovladači na dobíjecí baterii. Není nic příjemnějšího, než když máte možnost regulovat si množství světla ovladačem přímo z vaší postele.

Skvělým stínícím prvkem ve vaší ložnici jsou zatemňovací závěsy (dimoutové a blackoutové), které zajistí dokonalé přítmí a intimitu vaší ložnice. Tyto závěsy jsou standardním vybavením všech luxusních hotelů, proč si tedy tento prvek nedopřát právě u sebe doma?